Bestes jūdžakmens

Par Bestes jūdžakmeni tautā stāstīta populārā teika par divu puišu iemīlēšanos vienā jaunavā un mīlētāju traģisku bojāeju. Novadpētnieks K. Bukums pierakstījis šādu teikas variantu: "...Pilngadību sasnieguši, abi jaunieši (bruņinieku dēli – dvīņu brāļi) bija viņā, Alīdā (muižkunga ārlaulības ar zemnieku izcelsmes kalponi meitā, kalēja un viņa sievas audžu meitā) iemīlējušies. Kad viens no viņiem bija kopā ar tēvu karā, mājā palikušais gribējis izmantot gadījumu un salaulāties. Abi zirgu mugurās ar kalpotāju slepenu palīdzību devušies uz Rubeni, lai tur salaulātos. Tieši tajā dienā brālis pārnācis no kara un gājis līgavu apciemot. Dabūjis zināt, kas noticis, zirga mugurā bēģļus panācis netālu no bijušā Bestes kroga A gala, kur notikusi cīņa, un abi viens otru ar zobeniem tā sakapājuši, ka kaujas vietā kā krituši, tā tur palikuši guļam. Vēl tagad ceļa Z pusē uz grāvja kantes stāv akmeņu stabs, kurā iecirsts gadskaitlis „14.maijā 1686.gadā”. Tādas ziņas tautā uzglabājušās..."

Bestes jūdžakmens ir 17. gs. ceļu būves un aprīkojuma piemineklis.

Nosaukumu ieguvis no netālu esošā Bestes kroga, ko tagad sauc par "Ābelītēm". Jūdžakmens mūsdienās neatrodas precīzi tajā pašā vietā, kur ticis sākotnēji uzstādīts. 20.gs. vidū, izbūvējot šoseju, tas bija nogāzts un, iespējams, iestumts grāvī, pārvietojot par vairākiem metriem, bet ap 1980.g. pēc Valmieras vēsturnieku ierosmes to atkal uzcēla stāvus un ar cementu nostiprināja uz betona pamatnes.

Akmens (sārts, vidēji lielkristālisks kālija laukšpata un biotīta granītgneiss) ir stēlas veida (garums 2,4 m, virs zemes paceļas 1,5 m) un tajā iekalts skaitlis "1686" un uzraksts "14M", kas apzīmē tā uzstādīšanas gadu un, domājams, attālumu Zviedrijas jūdzēs līdz Rīgai. Spriežot pēc 17.gs. kartēm, šādi akmeņi uz zviedru ierīkotajiem pasta ceļiem varētu būt bijuši uzstādīti ik pa jūdzei, taču Bestes jūdžakmens ir vienīgais šodien zināmais eksemplārs.

18.gs. sākumā Vidzemi iekaroja Krievija un zviedru jūdžu akmeņu vietā uzstādīja verstu stabus, pirmajiem zaudējot praktisko nozīmi.

Bestes jūdžakmens. 20.gs. sākums. Pa labi no akmens redzams tā sauktais kalpu jeb gaitnieku ceļš uz muižu, kas nesen apstādīts ar kociņiem.


Adrese: Kocēnu novads, "Ābelītes", Kocēni

GPS: 57.5151221, 25.3448224

Avots: https://www.historia.lv/vietas/bestes-judzakmens