Dikļu evanģēliski luteriskā baznīca

1698. gadā netālu esošās Budenbrokas (Schujenpahlen) muižas īpašnieks - Heinriks Gustavs fon Budenbroks un viņa sieva Kunigunde Ģertrūde fon Strika baznīcai dāvina greznu altāri, kura retablu abās pusēs rotā akantu vijumi, kuros ietverti Budenbrok un Striku dzimtas ģerboņi. Gadu vēlāk 1699. gadā Zviedru armijas ģenerālleitnants, landrāts Ozolmuižas (Lappier) īpašnieks Karls Frīdrihs fon Mengdens un viņa sieva Helena Renata Fon Taube baznīcai dāvina kokgriezumiem rotātu kanceli. Kanceles jumtiņu rotā eņģeļu un akanta vijumu ietverts polihroms, Mengdemu un Taubes alianses ģerboņi. Vecās baznīcas altāris un kancele ievietoti jaunajā baznīcā, un ir saglabāti līdz mūsdienām. Altaris un kancele tapuši Rīgas tēlniecības darbnīcā. Autori Johans Daniels Šauss un Johans Valentīns Rabe. Baznīca pārbūvēta 1722. gadā. Koka karkass ar māla kleķi. No jauna pilnīgi pārbūvēta 1848. gadā. Laukakmeņu sienas, kārniņu jumts (dakstiņu).

Dikļu baznīca ir viena no retākajām kultūras vērtībām Vidzemē. Pirmā baznīca minēta 1630./31. gadā. Necila ēka - māla kleķis, salmu jumts. Tika izmantota kā fon Pālenu dzimtas apbedījuma vieta. No vecās baznīcas epitāfijām un kapa piemiņas zīmēm saglabājies Annas Fon Pālenas (Pahlen) dzim. fon. Štenbergas (Stenberg) kapa plāksnes fragments (17. g.s. 1 puse). Kas pārvietots no vecās baznīcas grīdas un iemūrēts baznīcas sienā. Kapa plāksnes augšējā kreisajā stūrī Pālenu un Štenbergu alianses ģerbonis ar tekstu. Augšējā labajā stūrī Ungernu un Veismaņu dzimtas alianses ģerbonis ar tekstu.

Pirmās ērģeles baznīcai būvējis vācietis Karls Bitners 1858. gadā. Tagadējās ērģeles būvējis latvietis Jānis Dūrējs no Valmieras. Ērģeles būvētas 1934. gadā. Jaunās ērģeles izmaksāja Ls. 5620,- par dāmu komitejas savāktiem ziedojumiem. 1988. gadā ērģeles tiek atjaunotas. Līdzekļus ērģeļu atjaunošanai - Ls. 1500,- ziedo ASV dzīvojošā dikliete Millija Lūsiņa Howe. Ērģeļu atjaunošanu veic Juris Jerums. Atjaunoto ērģeļu iesvētes dievkalpojumu vada arhibīskaps Jānis Vanags.

Dikļu baznīcā un draudzē no 1857. gada līdz 1867. gadam par mācītāju kalpoja Juris Neikens, talantīgs skolotājs, izglītības darba organizators, ievērojams literāts. 1864. gada Vasarsvētkos Dikļu mācītājmuižas parkā Juris Neikens noorganizēja pirmos kopā dziedāšanas svētkus, tādejādi liekot pamatus - Dziesmu svētku tradīcijas aizsākumiem.

Adrese: Kocēnu novads, Dikļi, Dikļu pag.

Tālrunis: +371 26649685

GPS: 57.5964681, 25.0744205